(0216) 909 88 69

PİLATES NEDİR?


Kontrollü ve bilinçli yapılması gereken vücudumuzdaki en iç kas gruplarını bile çalıştırmaya yönelik , fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir.

Pilates bir spor branşı değildir.

Kas-iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi rahatsızlık sonrası tedavi ardından tedaviyi desteklemek için de uygulanabilmektedir.

Pilatesin kurucusu Joseph Hobertus ‘a göre Kontroloji Bilimi’ ne dayanır. Kontroloji Bilimi zihin-beden uyumu demektir. Zihnin beden üzerindeki hakimiyeti ve ruh ile olan bütünlüğünü ifade eder. Joseph Pilates’ e göre zihin efendi beden uşaktır ve zihin beden üzerine yalnızca nefesle odaklanır.

DOĞRU NEFESLE PİLATESTE 4 KALORİ YAKILIR.

PİLATES ZAYIFLATIR MI?

Direk kilo vermeye yönelik bir sistem değildir. Ancak pilates yapan kişilerin metabolizması hızlanır. Kas gücü arttığı için dayanıklılığı artar. Vücuttaki yağ oranı seviyesi azalır. Vücut ağırlığının değişim oranı kişiden kişiye değişir. Kiminde yağ oranı azalırken kas kütlesi arttığı için kilo aynı kalır ancak vücudunda da sıkılaşma olduğu için benden incelir.

PİLATES BOY UZATIR MI ?

İnsan omurgası tüm gün boyunca yer çekimine maruz kalır. Yorgunluk, stres ve kas kuvvetinin yetersizliği de buna eklenince omurga aşağı doğru baskılanır . Pilates ile omurga çevresindeki kasları kuvvetlendirerek omurga desteklenir ve kişinin daha dik durması sağlanır. Kişi daha dik durduğu ve sıkılaştığı için daha uzun görünecektir. Aslında kişi sahip olduğu boyuna doğru duruşla ulaşmıştır.